Pracownicy Grupy Energa oddali rekordową ilość krwi

Blisko 23 litry krwi oddali pracownicy Grupy Energa oraz ich przyjaciele podczas ostatniej, 25. już zbiórki krwi Nieformalnego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropelka Energii”. To najwyższy wynik od początku działalności Klubu. Zgromadzona ilość pozwoliła zasilić aż dwa regionalne banki krwi z Gdańska. W ciągu trzech lat „Kropelka Energii” zebrała ponad 250 litrów płynu ratującego życie.

Czerwcowa zbiórka była dziewiątą inicjatywą „Kropelki Energii” w ogóle i drugą w tym roku, w której uczestnicy mogli oddać krew w specjalnie przystosowanym ambulansie. Wzięło w niej udział aż 51 osób, które oddały łącznie 22,95 litra krwi (każda osoba po 450 ml). To wielki sukces – nigdy wcześniej pracownikom Grupy Energa nie udało się osiągnąć takiego wyniku. Tradycyjnie krew zbierana była na parkingu przy Hali Olivia w Gdańsku.

- Być honorowym dawcą to wielki zaszczyt, ale i konieczność przełamania wielu barier. Od lat robimy wszystko, by propagować ideę honorowego krwiodawstwa i pomagać innym czynić dobro. Sam regularnie oddaję krew, bo wierzę, że dzięki temu mogę uratować niejedno życie – podkreśla Tomasz Rubanowicz, pomysłodawca akcji, pracownik Grupy Energa.

Z każdym rokiem inicjatywy Klubu cieszą się coraz większą popularnością i osiągają coraz większą skalę. „Kropelka Energii” angażuje już blisko 400 pracowników Energi oraz 100 przyjaciół – osób z okolicznych firm i mieszkańców Trójmiasta. Stałym partnerem akcji jest  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK), które udostępnia nowoczesny ambulans i umożliwia zbiórkę krwi przez profesjonalny personel medyczny.

Od blisko trzech lat RCKiK w Gdańsku współpracuje z "Kropelką Energii". Z roku na rok rośnie liczba zbiórek krwi, dawców i zebranej od nich krwi.

-  Tak dobre wyniki zbiórek to efekt świetnej organizacji i dobrego przygotowanie przyszłych dawców przez organizatorów tej akcji.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy, mam nadzieję, na dalszy jej rozwój dla dobra wszystkich chorych potrzebujących leczenia krwią -  podkreśla Marek Pytel, lekarz RCKiK w Gdańsku.

Podczas zbiórek uczestnicy akcji mogą nie tylko oddać krew, ale także poddać się badaniom profilaktycznym, skonsultować z lekarzem oraz nauczyć podstaw udzielania pierwszej pomocy pod okiem Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomagają też chorym na nowotwory, zapisując się do Krajowego Banku Dawców Szpiku.

Krew - niezastąpiony lek ratujący życie

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że od 2010 roku liczba dawców w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie, a jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki. „Kropelka Energii” to jedna z inicjatyw, które szerzą idee krwiodawstwa. Pracownicy Grupy Energa prowadząc szereg działań edukacyjnych przekonują, że oddawanie krwi to pomoc, którą może nieść większość dorosłych i zdrowych Polaków.

- Dzięki zaangażowaniu naszych koleżanek i kolegów z pracy i wsparciu Grupy Energa, do końca roku zbierzemy prawdopodobnie ponad 300 litrów krwi. Zdajemy sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, ale wierzymy, że będzie nas – dawców - coraz więcej – dodaje Piotr Krysiński, inicjator powstania Klubu, pracownik Energi.

W ramach akcji Grupa Energa po raz kolejny udostępniła samochody elektryczne, które transportowały honorowych dawców do Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Ambulans przystosowany do poboru krwi nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych. Dzięki przetransportowaniu części osób do WCKiK udało się pozyskać dodatkowe 9 litrów krwi.

Kropelka Energii w liczbach:

Nieformalny Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelka Energii” to inicjatywa powołana w 2012 roku przez pracowników Grupy Energa, którego działalność propaguje idee honorowego krwiodawstwa, jako niezastąpionej metody ratowania ludzkiego życia. W ciągu trzech lat działania Klubu pracownicy Grupy Energa oraz ich przyjaciele zebrali ponad 250 litrów krwi – 551 donacji, po 450 ml każda.


dostarczył infoWire.pl